Dokąd zmierza Bitcoin?

Dokąd zmierza Bitcoin

Dokąd zmierza Bitcoin? Korzysta z niego ponad 3 miliony ludzi. Wzmianki o nim pojawiły się praktycznie we wszystkich mediach na całym świecie, głos zabrało wiele cenionych osobowości z różnych dziedzin.

Z dnia na dzień Bitcoin staje się coraz popularniejszy, ale stosunkowo mało ludzi cokolwiek o nim wie. Jedni są sceptyczni, boją się, że to kolejna piramida finansowa. Drudzy uważają Bitcoina za bańkę, która pęknie przynosząc ogromne straty. Trzeci sądzę, że to innowacyjne do tego stopnia, że za kilka lat może zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Którzy mają rację? Jaką przyszłość mają przed sobą kryptowaluty?

To on był pierwszy

Bitcoin istnieje od 2009r., jego popularność zaczęła rosnąć w 206r. Obecnie kapitalizacja Bitcoina jest bliska osiągnięcia pułapu 150 miliardów dolarów, przy jego około 50% dominacji nad innymi kryptowalutami.

Koszt jednego Bitcoina to około 7000 $, a to oznacza, że w ciągu kilku lat jego kurs urósł  700 000%. Jeszcze w styczniu tego roku Bitcoin kosztował 1 tys. $.

Dlaczego udało mu się osiągnąć taki sukces?

Satoshi Nakamoto, pseudomin pod którym kryje się twórca lub twórcy Bitcoina, stworzył pieniądz prawie idealny. Nie podlega on żadnej nadrzędnej instytucji (rządowi, bankowi) i jest pod pełną kontrolą samych użytkowników.

Bitcoin był prekursorem, walutą pierwszej generacji. To na jego kodzie powstało wiele altcoinów, które niejednokrotnie mają więcej zalet od niego samego i są łatwiejsze w użytkowaniu.

Kryptowaluty jak złoto

Bitcoin jest uważany za złoto XXI w. Jego wartość z roku na rok rośnie, przez to, że ma ograniczoną ilość (21 milionów) nie jest podatny na inflacje, jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy, walut fiat. Tak jak w przypadku złota, właścicielom nie opłaca się go sprzedawać i nim obracać, ponieważ jego wartość ciągle rośnie. Tak samo jest z Bitcoinem, jego wartość rośnie w takim tempie, że jako środek płatniczy jest praktycznie bezużyteczny. Nikt nie będzie chciał nim obracać przy drobnych transakcjach, jak na przykład zakup kawy w kawiarni, skoro jego wartość na przestrzeni miesięcy urośnie o kilkadziesiąt/kilkaset procent.

Od początku swojego istnienia ma tendencje wzrostową. Czyli jeśli kupimy BTC za najwyższą możliwą kwotę, a jego cena po naszym zakupie spadnie, możemy być pewni, że w przeciągu kilku miesięcy jego wartość i tak urośnie.

Bezużyteczny?

Dlaczego nie będziemy płacić Bitcoinami za kawę z automatu? Obecnie czas przesyłu Bitcoina między użytkownikami to ponad 8 min.

Czy będziemy chcieli posługiwać się takim środkiem płatniczym skoro niektóre altcoiny dają możliwość przesyłu środków w kilka sekund i całkowicie za darmo?

W trakcie pisania tego artykułu wydobytych Bitcoinów jest już 16,68 milionów sztuk. Co około cztery lata zwiększa się trudność wydobycia bloków i o połowę zmniejsza się nagroda za ich wydobycie. Pytanie co stanie się po wykopaniu ostatniego bloku, z czego będą utrzymywać się górnicy? Skoro nie będą otrzymywali już nagród w postaci Bitcoinów to czy prowizje za przelewy będą niebotycznymi kwotami? Tego nie wiemy.

Już trzeci hard fork w tym roku

W tym roku mieliśmy już dwa hard forki na Bitcoinie, w sierpniu powstał Bitcoin Cash, w październiku- Bitcoin Gold, czekamy jeszcze na SegWit2x, który ma mieć miejsce w pierwszej połowie listopada.

Na czym polega hard fork? Jest to rozdzielenie łańcucha Bitcoin i stworzenie „nowej” kryptowaluty z historią „waluty matki”. Dzieje się tak, kiedy społeczność w tym przypadku Bitcoina nie może dojść do porozumienia. Fork jest aktualizacją, która wprowadza nowe zasady, a co za tym idzie zmienia kod bazowy.

Przed każdym forkiem mogliśmy obserwować znaczny wzrost ceny Bitcoina. Ludzie masowo kupowali Bitcoina po to, aby zyskać nową kryptowalutę i sprzedać ją po hard forku. Możemy to zaobserwować na wykresach BTC i BTG. Przede wszystkim na przykładzie Bitcoin Gold, jego cena w przeciągu kilku dni spadła z około 500$ na 100$.

Czy w 2018r. czekają nas kolejne hard forki? Zapewne tak. Jest wiele osób, które się na nich wzbogaciło, przypomnijmy, że przez ostatnie dwa miesiące cena Bitcoina wzrosłą o 200%, a użytkownicy dostali dodatkową walutę.

Jednak wraz z kolejnymi hard forkami, które nie będą wnosiły znaczących modyfikacji z kodzie BTC, spadnie cena nowopowstałych kryptowalut i zmniejszy się zainteresowanie. A giełdy i portfele, na których trzymamy swoje Bitcoiny nie będą ich wspierał.

Dokąd zmierza Bitcoin? Cena kryptowaluty w przyszłości

Cena BTC ciągle rośnie, ponieważ wciąż są ludzie, którzy chcą go kupić. Pamiętając, że kryptowalutami posługuje się tylko kilka milionów ludzi, a populacja ludności wynosi obecnie około 7 miliardów. Wychodzi na to, że kryptowalutami interesuje się 0,1% ludności.

Dopóki ludzie będą chcieli mieć wpływ na swoje oszczędności, które nie będą zależne od polityki państw, ani banków czy korporacji, popyt na Bitcoina, najpopularniejszą wśród kryptowalut, będzie rósł, a co za tym idzie jego cena.

Dokąd zmierza Bitcoin? Czy kryptowaluta może urosnąć do 100 000$ za sztukę? Oczywiście, że tak. Kwestią jest jedynie czas, kiedy osiągnie taką kwotę. Bo czy ktoś w 2010r. spodziewał się, że za 7 lat będzie kosztować 7000$?

Close
Menu
Social profiles