Blockchain – co to jest?

Blockchain

Bitcoin, pierwsza kryptowaluta jest pierwszym przykładem użycia technologii blockchain.

Co to takiego? Blockchain to cyfrowa baza danych rozproszona po wszystkich komputerach w sieci zakodowana za pomocą kryptografii. Tworzą ją „łańcuchy bloków”, w których każda transakcja zawiera dane o wszystkich poprzednich transakcjach.

Czy niezbędny jest bank?

Blockchain jest w pełni zdecentralizowany, to oznacza, że nie kontroluje go centralney serwer. Nie ma możliwości, żeby nasze kryptowaluty zniknęły jak pieniądze w cypryjskim banku. Czy łańcuch bloków może zniknąć? Musieliby zniknąć wszyscy użytkownicy, ponieważ z każdego kawałka sieci blockchain jesteśmy w stanie odtworzyć całą resztę.

Każda transakcja musi zostać zweryfikowana przez innych użytkowników, tak zwanych górników.

Jeśli przelew został wysłany nie ma możliwości cofnięcia transakcji, tak samo jak nie ma możliwości przesłania komuś dwa razy tych samych środków. Każda próba oszustwa w tej technologii zostaje wykryta przez społeczność blockchaina.

Poza tym rejestr jest całkowicie jawny, na blockchain.info można prześledzić historię każdej dokonanej dotąd transakcji.

Zawsze incognito

Jedną z zalet technologii blockchain jest anonimowość. Jeśli przelewamy środki na dane konto, w łańcuchu bloków istniejemy jedynie jako ciąg liter i cyfr, które jednocześnie są adresem naszego portfela. Nie musimy podać nawet tytułu przelewu. Jeśli chcemy komuś przesłac 1 BTC potrzebujemy jedynie adres jego portfela.

Żadna państwowa instytucja nie jest w stanie prześledzić historii przelewów.

Niektóre kryptowaluty są bardziej anonimowe od innych, przykładem jednej z nich jest Zcash.

Dla zwiększenia swojej prywatności możemy użyć miksera (bitmixer.io), który sprawiaja, że nasze wirtualne monety są nie do wyśledzenia.

Blockchain – zastosowania

Liczba zastosowań jest niezliczona. Na łańcuchu bloków jest oparta każda kryptowaluta, oczywiście z różnymi modyfikacjami, ale zasada działania jest bardzo podobna. Firmy z różnych dziedzin oraz państwa interesują się blockchainem, jako technologią bardzo innowacyjną. Bezpieczeństwo, odporność na ataki hakerskie i awarie, oraz anonimowość powodują wzrost popularności takich rozwiązań.

Czy blockchain znalazł zastosowanie w realnym świecie?

W Estonii cała administracja państwowa została oparta na blockchainie, żeby przeciwdziałać atakom rosyjskich hakerów na ich sieć banych.

Największe banki światowe założyły konsorcjum mające na celu utworzenie sieci blockchain zdolnej do przesyłu wartościowych aktywów w sieci.

Łańcuch bloków jest technologią niemal idealną, bardzo bezpieczną, anonimową, zdolną do przechowywania wszelkich danych, nie tylko dotyczących pieniędzy. Do czego jeszcze można używać technologii blockchain? Np. do omijania pośredników w kontaktach gospodarczych, giełd, banków, firm, mam nadzieje, że w przyszłości i państwa.

Close
Menu
Social profiles