Lisk zagrożeniem dla Ethereum?

Lisk

Lisk powstał jako alternatywa dla popularnego Ethereum. To platforma oparta na technologi Blockchain, na której będzie można tworzyć zdecentralizowane aplikacje przy użyciu języka powszechnie znanego wśród programistów.

Platforma ta daje możliwość dystrybucji i zarządzania zdecentralizowanymi aplikacjami oraz tworzenia smart contract’ów.

Twórcy projektu dostrzegli problem w niedostępności pracy programistów, przede wszystkim w styczności z całkiem nowym językiem Solidity, który proponuje nam Ethereum. Jednak Lisk to coś więcej niż tylko narzędzie dla deweloperów. Blockchain ma być bardziej dostępny dzięki SDK (Software Development Kit), zestawie narzędzi przeznaczonych do tworzenia aplikacji.

Główny łańcuch Liska oferuje stabilizację i bezpieczeństwo, ale jest przy tym niezwykle elastyczny.

Sieć jest zdecentralizowana, to oznacza, że nie podlega indywidualnej kontroli. Lisk opiera się na zasadzie Proof of Stake, jest chroniona przez 101 demokratycznie wybranych delegatów, którzy są odpowiedzialni za zatwierdzanie ważności transakcji.

Sukces ICO

Lisk zaczynał jako ICO (Initial Coin Offering), czyli metoda finansowania startup’u mająca na celu zebrania kapitału poprzez dystrybucję części środków, a ludzie, którzy chcą wesprzeć projekt mogą kupić dedykowaną wirtualną walutę.

ICO trwało od lutego do marca 2016r. i zebrało 14 000 BTC, w 2016r. było to warte ok. 5,7 milionów $, co uplasowało Liska na liście najbardziej dochodowych projektów finansowych przez crowdfounding.

Dzięki ICO rozprowadzono 85 milionów LSK z puli 100 milionów. Pozostałe Liski zostały w rękach twórców projektu, na dalsze ruchy rozwoju kryptowaluty.

Aplikacja do tworzenia Smart Contract’ów

Lisk daje możliwość tworzenia aplikacji działających na wielu serwerach, która zapewnia ogromne bezpieczeństwo, jest to całkowicie nowy model biznesowy.

Jak wcześniej wspomniałem Blockchain ma być bardziej dostępny dzięki Liskowi i SDK, który jest napisany językiem JavaScript. JavaScript to łatwy w użytkowaniu, prosty i powszechnie znany język programowania. Dużo bardziej popularnym niż Solidity, na którym oparte jest Ethereum.

Zdecentralizowane aplikacje zawierają cały pakiet front-end (początkowe stadium procesu i wstępne przetwarzanie danych, widoczne dla użytkowników) i back-end (niewidoczna dla użytkownika część programu, która posiada dostęp do wymaganych zasobów). Smart Contract natomiast składa się tylko z back-end i zazwyczaj z jego niewielkiej części.

Zdecentralizowane aplikacje mogą służyć nam na przykład do potwierdzania własności (proof-of-ownership), weryfikacji tożsamości lub zarządzania aktywami.

Lisk – co z tym rebrandingiem?

Obecnie czekamy na Lisk Meetup Berlin, który odbędzie się 22 listopada (w środę) o 18.30. Wydarzenie to ma rozwiać wiele wątpliwości, które narastały przez kilka miesięcy.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia, nie będą na nim poruszane kwestie rebrandingu, jednak twórcy podadzą datę jego rozpoczęcia. (Przypomnijmy jednak, że daty rozpoczęcia rebrandingu były już wielokrotnie podawane, jednak założenia nie pokrywały się później z realizacją). Na wydarzeniu mają być poruszane ważne kwestie, a twórcy mają podzielić się ze społecznością istotnymi informacjami.

Plotka głosi, że zespół Liska ogłosi, że kryptowaluta wejdzie na którąś z azjatyckich giełd, co miałoby zwieńczyć ich tour po Azji.

Relacje z wydarzenia będzie można obejrzeć na YouTube.

W kwestiach rebrandingu na mediach społecznościowych Liska możemy obserwować niewielkie ruchy zmierzające w tym kierunku, ale efektów nadal brak. Data była przekładana już kilka razy, jednak przez zawirowania dotyczące hard forków Bitcoina wszystkie altcoiny zostały w cieniu i zdecydowanie w centrum uwagi był Bitcoin.

Artykuł na oficjalnym blogu odnośnie rebrandingu

https://blog.lisk.io/lisk-rebrand-development-timeline-76bbf1f81cf5

Jaką przyszłość ma przed sobą Lisk? 

W tym artykule skupiłem się przede wszystkim na przedstawieniu Liska jako kryptowaluty i jako całej platformy do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Teraz pozwolę sobie na krótki komentarz odnośnie tego altcoina.

Otóż Lisk w lecie tego roku kosztował ponad dolara, obecnie koszt 1LSK to około 10$. Czy jego cena może osiągnąć cenę kilkudziesięciu dolarów jeszcze w tym roku, bądź w pierwszym kwartale 2018r.?

Myślę, że osiągnie on pułap pierwszej 10 kryptowalut na coinmartekcap.com. Jednak trzeba realnie patrzeć na wzrosty. Raczej mało prawdopodobny jest wzrost do np. 30$, ponieważ jego kapitalizacja wynosiłaby wtedy około 3,5 miliarda $ i zajmowałaby szóste miejsce w tabeli (to zagadnienie opisze w najbliższym czasie). Natomiast nie uważam, żeby było to niemożliwe w dłuższym okresie czasie.

To na jaki wzrost możemy liczyć okaże się już w środę. Wtedy będziemy wiedzieć jakie informacje mają nam do przekazania twórcy Liska. I jak zareaguje na to społeczność kryptowalut.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Liska https://lisk.io/

Close
Menu
Social profiles