Od czego zacząć przygodę z krypto?

Od czego zacząć

Znajomi często pytają mnie od czego zacząć i co zrobić, żeby kupić swojego pierwszego Bitcoina. To zainspirowało mnie do stworzenia prostego poradnika na ten temat. W tym artykule posłuże się przykładem Bitcoina, jako najpopularniejszej wśród kryptowalut, ale analogicznie można zastosować moje wskazówki do każdego z altcoinów.

Dzisiejszy wpis jest tylko wprowadzeniem do serii Dla Początkujących, gdzie będą się pojawiały artykuły ze szczegółami jak zacząć przygodę z kryptowalutami, założyć konto na giełdzie lub portfel.

Jak zacząć przygodę z kryptowalutami?

Jak zdobyć Bitcoina? Mamy kilka możliwości. Najprostszą jest rejestracja na jednej z polskich giełd (na przykład BitBay), wpłacenie tam złotówek- są trzy opcje, można to zrobić przelewem bankowym, wpłatą pieniędzy na poczcie bądź w markecie Żabka, i kupno za nie Bitcoina. Możemy również kupić go w kantorze lub bezpośrednio od osoby prywatnej, na przykład z ogłoszenia (tej opcji nie polecam w odniesieniu do Bitcoina). Jednak żeby to zrobić musimy założyć portfel. Nie będę się rozwodził na temat bezpieczeństwa, więc powiem krótko – musisz mieć dostęp do swojego klucza prywatnego (hasła). Kto nim dysponuje jest prawdziwym właścicielem pieniędzy zdeponowanych na danym portfelu. Teoretycznie, możemy przechowywać nasze kryptowaluty na giełdzie, ale wtedy faktycznym właścicielem naszych Bitcoinów i altcoinów jest właściciel giełdy, bo to on posiada klucz prywatny, a nie my.

Każdy portfel ma swój klucz publiczny i prywatny. W skrócie – klucz publiczny jest do przyjmowania przelewów, prywatny do wypłacania. Dobrym portfelem na początek będzie Mist lub Exodus.

Anonimowość kryptowalut

Samo kupowanie walut cyfrowych nie jest do końca anonimowe. Żeby wymienić złotówki (albo jakąkolwiek walutę fiat) na kryptowaluty na danej giełdzie najpierw musimy przejść weryfikację. Z tego co wiem w Polsce nie ma już giełdy nie wymagającej zweryfikowania konta. Na czym to polega? Samo założenie konta na giełdzie nie wystarczy, żebyśmy mogli w pełni z niego korzystać. Jak wspomniałem wcześniej musimy zweryfikować swoje konto, potwierdzić, że jesteśmy tą osobą za którą się podajemy. Musimy przesłać skan naszego dowodu i pisma urzędowego potwierdzającego nasz adres. Anonimowością możemy się cieszyć dopiero po zakupie interesującej nas kryptowaluty i przesyłając ją na adres naszego portfela. Adres portfela jest jawny a jednocześnie całkowicie anonimowy.

Kryptowaluty a codzienność

Jeżeli jesteś zainteresowany kryptowalutami nie tylko pod kontem inwestycyjnym, ale również pod kontem użytkowania, to możesz zaopatrzyć się w kartę TenX (o której już pisałem), bądź kartę, którą proponuje nam BitBay, jednak w tym przypadku musimy trzymać tam nasze kryptowaluty. Posiadanie karty umożliwia płacenie w każdym sklepie oraz wypłaty z bankomatów bez kosmicznych prowizji.

Close
Menu
Social profiles