IOTA – komunikacja wśród urządzeń

IOTA

Istnieją waluty dużo szybsze i tańsze niż Bitcoin, jedną z takich kryptowalut jest IOTA.

Jest to projekt, który ma służyć do integrowania danych i urządzeń oraz komunikowania się między nimi w Internecie Rzeczy (Internet of Things – IoT), a raczej Internet danych, stanowiący w pewnym sensie paliwo dla IoT. Już dzisiaj w życiu codziennym spotykamy się z wymienianiem danych przez przedmioty, bezpośrednio lub pośrednio. Możemy na przykład sterować telewizorem, zmieniać temperaturę w pomieszczeniu lub zdalnie sterować żaluzjami w słoneczny dzień.

IOTA chce być niezależnym rdzeniem w tym systemie, połączeniem między zintegrowanymi urządzeniami. Jest to zdecentralizowany rejestr jako oprogramowanie o otwartym źródle.

Można powiedzieć, że IOTA jest oparta na technologii Blockchain, jednak sama nie posiada łańcucha bloków.

IOTA cechuje przede wszystkim brak opłat transakcyjnych, brak bloków, nie ma również wydobywania waluty, ponieważ wszystkie monety zostały wydobyte jednocześnie na samym początku jej istnienia.

Główną innowacją IOTA jest Tangle, co możemy rozumieć jako Węzeł transakcji, rewolucyjny bezblokowy rejestr, który można wyskalować. Kiedy urządzenie dokonuje transakcji offline, może podłączyć podwęzły do głównego kręgosłupa. Jest to nowość, urządzenia nie muszą być podłączone do sieci i cały czas być online. Możliwość wyskalowania oznacza rozbudowę systemu informatycznego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na zasoby sprzętowe bądź zasoby programu. Rozbudowy systemu do takich rozmiarów, aby pracował wydajnie. Wizualizacja tego procesu https://tangle.blox.pm/

Do zatwierdzenia transakcji IOTA służy Proof of Work (PoW). Każda nowa transakcja tworzy nowy blok i weryfikuje się sama. Aby wszystko się udało, najpierw muszą zostać zweryfikowane dwie losowe transakcje.

IOTA od 2015r. pracuje nad stworzeniem The Data Marketplace (Giełda baz danych). Więc już niebawem możemy spodziewać się efektów całej pracy.

Dane są obecnie niezwykle cenne i stanowią fundamentalny element ekonomiczny na całym świecie. Giełda Danych umożliwi współpracę między firmami, będą się one mogły wymieniać informacjami. Projekt ten ma ogromny potencjał, ponieważ już zainteresowały się nim wielkie koncerny takie jak: Bosch, Orange czy Fujitsu. Tu znajdziecie więcej informacji na temat Giełdy Danych. https://blog.iota.org/iota-data-marketplace-cb6be463ac7f

Kolejnym niewątpliwym atutem IOTA jest możliwość wysyłania zaszyfrowanych wiadomości. MAM (Masked Authenticated Messaging), czyli pierwszy rozszerzalny moduł rdzenia IOTA z pełnym zabezpieczeniem. To oznacza, że urządzenia będą mogły nadawać zaszyfrowane wiadomości (dane), których nie da się złamać nawet komputerem kwantowym.

Projekt jest na tyle innowacyjny, że na współpracę decydują się giganci z różnych dziedzin, tacy jak Microsoft, Deutsche Bank czy Telekom.

Jeśli chcecie już za kilka lat, żeby Wasz Apple Watch zapłacił za kawę w kawiarni, albo samochód Tesla za ładowanie elektryczne, to warto zainteresować się projektem IOTA.

https://iota.org/

Close
Menu
Social profiles