Kup swojego pierwszego Bitcoina

Kup swojego pierwszego Bitcoina

Z poprzedniego posta z serii „Dla Początkujących” dowiedziałeś się ogólnie co masz zrobić, żeby kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Dzisiaj dowiesz się jak to wszystko zrobić krok po kroku oraz z jakich konkretnych portfeli i giełd możesz korzystać.

Portfel przede wszystkim

Musisz mieć portfel, na którym będziesz przechowywał swoje Bitcoiny. Zależnie od tego, czy potrzebujesz maksymalnego bezpieczeństwa czy szybkiej dostępności do pieniędzy możesz wybrać portfel przeglądarkowy dostępny z każdego urządzenia. Prosty w obsłudze.

Aby stworzyć swój portfel musisz się zarejestrować podając adres email i hasło, następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. W wiadomości zwrotnej dostaniesz adres portfela i seed, który musisz zapisać w razie utraty hasła (adres potrzebujesz do otrzymania przelewu, klucz prywatny do wysyłki Bitcoinów). W bezpiecznym miejscu zapisz sobie swoje wallet ID, jest niezbędne do logowania. Warto także włączyć dwuskładnikową weryfikację F2A (logowanie i przelewy są weryfikowane hasłem i np. mailem lub sms).

Jeśli chodzi o wybór portfela to zawsze musisz sprawdzić czy obsługuje waluty, które akurat chcesz tam przechowywać.

Popularne portfele to Coinbase.com oraz  blockchain.info.

Dobrym wyborem jest Exodus, portfel- aplikacja na komputer exodus.io. Dostajesz adres i masz dostęp do klucza prywatnego. Prosty interfejs, obsługuje wiele popularnych kryptowalut.

Podobnym portfelem jest Armory bitcoinarmory.com, bardzo bezpieczny i rozbudowany, jednak przez to, że ściąga cały blockchain (historię transakcji) Bitcoina zajmuje dużo miejsca na dysku. Można zainstalować na dwóch komputerach, wtedy jeden jest offline cały czas, ciekawe zabezpieczenie.

Najbezpieczniejszy jednak jest portfel offline (odłączony od internetu), najprostszy możemy stworzyć tu bitaddress.org. Zapisujesz adres i klucz prywatny (warto zapisać go na kartce, jeżeli zapiszesz go na przykład w Wordzie to lepiej nie trzymaj pliku na komputerze, wtedy najłatwiej jest go wykraść). Stan konta możesz sprawdzić tutaj blockexplorer.comwpisując adres swojego portfela. Każdy może to sprawdzić.

Jeżeli interesuje Cię inna kryptowaluta niż Bitcoin musisz mieć portfel na daną kryptowalutę, zależnie od tego co chcesz kupić. Zaczynamy od BTC, ponieważ wszystkie inne kryptowaluty są w nim notowane, możesz je kupić często tylko za Bitcoina. Najważniejsze przy portfelach jest to, żebyś dysponował swoim kluczem prywatnym. Jeżeli nim nie dysponujesz Twoje pieniądze nie są w pełni Twoje.

Istnieją również portfele sprzętowe, myślę, że dla bardziej zaawansowanych użytkowników i inwestorów.

Bez giełdy też nie ruszysz

Załóż konto na giełdzie, tam najprościej kupić Bitcoina. Polecam TU, logując się przez konto afiliacyjne Ty masz mniejszą prowizję za transakcję, a ja jakiś jej promil. BitBay aktualnie jest największą polską giełdą. Jak już założysz konto musisz je autoryzować wysyłając zdjęcie dowodu oraz skan pisma potwierdzającego adres. Autoryzacja trwa około 24 godziny. Dopiero wtedy możesz ze swojego konta bankowego/poczty/ Żabki zrobić przelew (portfel- PLN- wpłata, musisz wybrać jedną z trzech opcji i postępować zgodzie z poleceniami).

Koniecznie w Ustawieniach konta zastosuj podwójną autoryzację F2A! Każde logowanie i każdą wypłatę będziesz wtedy musiał potwierdzić kodem z aplikacji Google Authenticator.

Kup swojego pierwszego Bitcoina

Masz już złotówki na giełdzie? Teraz kupujesz Bitcoina przez platformę wystawiając zlecenia. W menu po lewej stronie klikasz Giełda, następnie pod wykresem masz możliwość kupna i sprzedaży.

Ustalasz kurs jaki Cię interesuje (ceny ostatnich transakcji podane są w tabeli z prawej strony wykresu), wpisujesz za jaką kwotę w złotówkach chcesz kupić BTC lub ilość Bitcoinów. W ciągu paru minut powinieneś mieć już swoje pierwsze Bitcoiny na portfelu giełdowym. Analogicznie sprzedajesz kryptowaluty.

Trzymaj rękę na pulsie

Możesz go trzymać na giełdzie, ale jak już wspomniałem to BitBay ma klucz prywatny do giełdowego portfela, więc nie jest to najbezpieczniejsza opcja. Wysyłamy więc BTC na portfel, który zrobiłeś w punkcie 1. Wchodzisz w Portfel – Wypłata – BTC na BitBay, wpisujesz adres swojego portfela, ilość jaką chcesz wysłać, zatwierdzasz transakcje i po około 10 minutach (różnie idą przelewy między giełdą, a portfelami) masz Bitcoiny, które kontrolujesz tylko Ty. Pamiętaj, że jak zgubisz klucz prywatny, to już nigdy nie odzyskasz swojej kasy!

Zarobiłeś, wydawaj

Minął jakiś czas, zarobiłeś, chcesz wypłacić swoje środki. Nic prostszego, wysyłasz je z portfela z powrotem na giełdę. Jeżeli masz portfel offline to najpierw musisz środki przelać na jakikolwiek inny, nie da się bezpośrednio na giełdę. Odwracasz całą transakcję, cieszysz się zarobkiem. Złotówki na BitBay możesz wysłać sobie przelewem na konto lub po prostu wypłacić z bankomatu używając Skycash (Portfel – Wypłaty – PLN).

Płać kartą

Chcesz korzystać z Bitcoina na co dzień? Załóż portfel tu tenx.tech. Przelewy pomiędzy portfelami robi się dokładnie tak, jak pomiędzy giełdą a portfelem (swoją drogą giełda to też czyjś portfel). Wysyłasz tam swoje BTC, a następnie zakładasz kartę Visa, strona jest tak intuicyjna, że nie da się pomylić. W ciągu tygodnia przyjdzie do Ciebie zwyczajna karta Visa, taka jaką masz do konta w banku, tylko ta jest podpięta do portfela BTC. Bitcoiny w czasie płacenia są przez TenX zamieniane na walutę w jakiej płacisz (już nigdy nie potrzebujesz wymieniać waluty), więc sprzedawca normalnie dostaje pieniądze jakbyś płacił zwykłą kartą. Oczywiście można tego używać na co dzień, karta jest akceptowana wszędzie. Żeby móc w pełni korzystać z karty musisz przejść weryfikację (identyczna jak na BitBay). Oprócz płacenia w sklepie normalnie możesz wypłacać złotówki w bankomacie. Ból jest tylko taki, że na portfelu TenX nie masz dostępu do klucza prywatnego. Pisałem więcej o Tenx tu.

7 tys. giełd

Interesuje Cię coś innego niż Bitcoin? Na BitBay jest kilka innych walut, które możesz kupić za złotówki lub za Bitcoina. Jeżeli chcesz je bezpiecznie przechowywać to analogicznie musisz mieć dla nich bezpieczne portfele. Jeśli to co jest na BitBay to za mało to możesz korzystać z innych giełd, np. z bittrex.com, gdzie jest ich dużo dużo więcej. Żeby założyć konto na Bittrex musisz mieć maila, do obrotu kryptowalutami nie trzeba mieć weryfikacji, więc nic nie trzeba im wysyłać. Jedynie wstępna weryfikacja polegająca na podaniu numeru telefonu się przydaje, jeżeli chcesz wypłacić środki z giełdy. Pamiętaj, że bez weryfikacji nie możesz kupować ani sprzedawać za fiaty, czyli za tradycyjne waluty. Tam też polecam zrobić sobie podwójną autoryzację F2A. Z samego Bittrex robisz przelewy tak jak z BitBay, prosto na swój własny portfel.

Podsumowując, musisz założyć portfel i konto na giełdzie, jeżeli się zabierzesz za to rano, wieczorem powinieneś mieć swoje Bitcoiny. Pamiętaj o bezpieczeństwie, żadnego zapisywania haseł na komputerze i o podwójnej weryfikacji. Trzymanie kasy na giełdzie też nie jest najlepszym rozwiązaniem, wiele z nich już upadło. Przelewy pomiędzy portfelami są dużo szybsze niż z giełdy na giełdę, lub z giełdy na portfel. Powodzenia!

Close
Menu
Social profiles