Hard fork Bitcoina- SegWit2x

SegWit2x

Kilka dni temu pojawiła się informacja odnośnie hard forka Bitcoina, który miał ogromny wpływ na jego wzrost w listopadzie. SegWit2x miał być odciążeniem sieci Bitcoin, ale czy nie stanie się kolejną kryptowalutą pośród setek innych?

Oficjalna strona SegWit2x to http://b2x-segwit.io/

Kolejny fork

Jak już pisałem w poście dotyczącym przyszłości Bitcoina, hard fork jest rozdzieleniem łańcucha Bitcoin i stworzeniem „nowej” kryptowaluty z historią „waluty matki”. Dzieje się tak, kiedy społeczność nie może dojść do porozumienia.
Porozumienie New York Agreement podpisane wiosną przez przedstawicieli kopalń oraz wiele firm bitcoinowych zakładało aktywację Segregated Witness pod warunkiem zwiększenia wielkości bloków do 2MB przez Hard Fork, tak zwany SegWit2x. Miał on powstać dla usprawnienia sieci Bitcoin oraz zwiększenia jej przepustowości.

Podróż w czasie

W październiku powstał Bitcoin Gold, przed tym wydarzeniem cena Bitcoina mocno poszła do góry, jednak wbrew przewidywaniom po forku cena wcale nie spadła. Dalej pięła się w górę, ponieważ wszyscy liczyli na otrzymanie kolejnej „darmowej waluty”.

Cena BTC mocno spadła, kiedy deweloperzy SegWit2x ogłosili, że nie są w stanie spełnić obietnic dotyczących nowej kryptowaluty.

SegWit2x – co to za innowacja?

Jeszcze w 3Q 2017roku ponad 80% sieci popierała wprowadzenie w życie SegWit2x, a głównym liderem był Jeff Garzik., który później odszedł od projektu i zaczął pracę nad Metronome- kryptowalutą, o której na pewno jeszcze przeczytacie na moim blogu. Natomiast SegWit2x, który ma pojawić się 28 grudnia, budzi wiele kontrowersji. Jej nowym, głównym deweloperem został Jaap Terlouw. Jednak wydaje się, że to nie ten sam Hard Fork, któremu zależało na bezinteresownym ulepszeniu sieci Bitcoin.

Nowa kryptowaluta B2X, ma mieć bloki o wielkości 2MB (czyli dwa razy większe od tych Bitcoina, które mają wielkość 1MB), Reply Protection czyli zabezpieczenie przed podwójnym przesłaniem Bitcoina i B2X, chociaż nie jest nigdzie napisane jak deweloperom udało się to osiągnąć. Natomiast w przyszłości twórcy chcą wspierać Lightning Network, wprowadzenie Smart Contract’ów oraz anonimowych transakcji.

Nadal popierany?

Kolejny Hard Fork Bitcoina ma wsparcie tylko w kilku liczących się giełdach, HitBTC i Yobit, to niewielkie osiągnięcie patrząc na takie forki jak Bitcoin Cash czy Bitcoin Gold. Jeszcze w październiku futures na SegWit2x dochodził do 2 tys.$, natomiast teraz jego przewidywana cena to niecałe 1000 $.

Mimo wcześniejszej kampanii mającej udowodnić poparcie dla zmian wprowadzanych przez SegWit2x, co raz więcej osób krytycznie patrzy na kolejny podział Bitcoina. Kolejne firmy i organizacje dołączają do ruchu NO2X. Powstała nawet strona przeciwników SegWit2x, pełną listę przeciwników hard forka można znaleźć na stronie http://nob2x.org/.

Close
Menu
Social profiles