Lightning Network – lek dla Bitcoina

Lightning Network – lek dla Bitcoina

Bitcoin, mogłoby się wydawać, że to skończony projekt, a sam Satoshi Nakamoto dopracował go w każdym, najdrobniejszym szczególe. Ale czy na pewno?

Powstaje przecież wiele nowych projektów, które służą do płatności i niejednokrotnie są bardziej interesujące od Bitcoina, jednak to nadal on jest na topie. Każdy kto zaczyna interesować się technologią blockchain trafia na Bitcoina- bo był pierwszy, bo jest najpopularniejszy, bo jest największy pod względem kapitalizacji, bo jest najdroższy…

Ale nie jest uwolniony od wad, nikt nie chce go używać według jego przeznaczenia, ponieważ jego cena nie jest stabilna, może się okazać, że dzisiaj płacimy za kawę, która kosztowała 10 zł, a za tydzień jej wartość wzrasta o 100%… To samo się tyczy spadku wartości, jeśli sprzedawca nie wymieni BTC na fiat, może się okazać, że sprzedał kawę za 5 zł i nic nie zarobił. Poza tym pod koniec 2017r., kiedy cena BTC pięła się do 20 tys $, opłaty transakcyjne sięgały kwoty nawet 50$ (uspokajam- fee dzisiaj to niecały 1$), a i tak z nadmiaru transakcji sieć była kompletnie zapchana. Co można z tym zrobić? Potrzebujemy kolejnego hard forka?

Niekoniecznie. Jakiś czas temu powstała inicjatywa, która ma rozwiązać niedoskonałości Bitcoina, mianowicie jest to Lightning Network. Będzie to otwarcie kanału między dwoma podmiotami, praktycznie z pominięciem blockchaina, w ten sposób transakcje będą błyskawiczne i darmowe. Lightning Network przechowuje informacje o transakcjach poza głównym łańcuchem bloków, dzięki czemu może przyspieszać rozliczenia pomiędzy stronami.

https://lnmainnet.gaben.win/Tu możesz sprawdzić jak rozwija się sieć LN

Jednym z podstawowych elementów Lightning Network są właśnie niewymagające zaufania, dwukierunkowe kanały płatności. Jednak przy zakładaniu dwukierunkowego kanału płatności, obaj użytkownicy muszą ustalić, jaką kwotę każdy z nich zdeponuje w kanale (tak zwana transakcja otwierająca). Środki są ‚blokowane’ w taki sposób, że jedna strona nie może wypłacić BTC bez tej drugiej. A Bitcoiny w danym kanale będą wykorzystywane do transakcji tylko między sobą. Jeżeli obaj użytkownicy chcą wypłacić środki, muszą zamknąć kanał. Zamknięcie kanału wiąże się z potwierdzeniem transakcji przez blockchain. Tak więc, w łańcuchu bloków pojawią się tylko otwierająca i zamykająca transakcja niezależnie od tego, ile transakcji na Lightning Network będzie miało miejsce w międzyczasie. Łańcuch bloków zostanie w ten sposób znacznie odciążony. Jednak takie rozwiązanie ma sens głównie, kiedy transakcji pomiędzy użytkownikami będzie kilka. Dla osób, które będą chciały skorzystać tylko raz z kanałów, LN nie ma sensu.

Podsumowując, strony rozliczające się poprzez Lightning Network zapłacą prowizję dla górników tylko w momencie zamknięcia kanału, niezależnie od tego ile transakcji zostało zrobione przez LN. Zamknięcie kanału wiąże się z faktyczną transakcją na blockchainie. Więc jeżeli dokonujemy cyklicznych rozliczeń w BTC będzie się nam to opłacało, np. między giełdami, lub giełdą, a portfelem. Szybko i tanio. Wprowadzenie tego typu transakcji na szeroką skalę spowoduje zwiększenie możliwości Bitcoina, co z pewnością będzie skutkowało wzrostem ceny.

W grudniu 2017 roku udało się otworzyć pierwszy kanał i przeprowadzić testy sieci LT, jednak czeka nas daleka droga, do popularyzacji tej metody. Żebyśmy mogli korzystać z tej technologii musi ona być wspierana przez portfele, żeby uprościć tego typu transakcje dla użytkowników.

Close
Menu
Social profiles