Nano- ulepszony Bitcoin?

Nano- ulepszony Bitcoin?

RaiBlocks powstał w 3Q 2017 roku i praktycznie od razu uplasował się w TOP 20 na coinmarketcap’ie. Ale czym właściwie jest ta kryptowaluta?
Jest to projekt służący do dokonywania płatności i ma być odpowiedzią na główne problemy Bitcoina, XRB oferuje nam natychmiastowe transakcję, całkowicie za darmo (bez prowizji) oraz sieć skalowalną praktycznie w nieograniczonym zakresie.

Bitcoin zmaga się z kilkoma trudnościami, które stoją u podstaw jego bezużyteczności jako kryptowaluty, która miała służyć do płatności. Jego głównymi wadami są: gigantyczne nakłady energii potrzebne do jego wydobycia, skalowalność i powiązane z tym wysokie prowizje za transakcję i długi czas realizacji. Aby waluta działała efektywnie musi być łatwo transferowalna, nieodwracalna i posiadać znikome opłaty lub ich brak. Nano ma być taką kryptowalutą.

W styczniu 2018 roku RaiBlocks przeszedł rebranding, kryptowaluta zmieniła nazwę na Nano, otrzymała nowe logo i stronę internetową. Od tego roku kryptowalutę (która dotychczas dostępna była tylko na niszowych i mało znanych giełdach) można kupić na jednej z popularniejszych giełd- Binance.

Nano wraz z powstaniem osiągnęło maksymalna podaż, czyli 133 248 290 XRB, rozwiązując przy tym problem wykopywania tej kryptowaluty.
Nano jako kryptowaluta o niskim opóźnieniu, zbudowana na innowacyjnej strukturze danych block-lattice, oferująca nieograniczoną skalowalność i brak opłat transakcyjnych, ma pełnić funkcję waluty do codziennego użytku.

W przeciwieństwie do wielu innych kryptowalut, Nano jest oparty na strukturze blokowo-sieciowej, to oznacza, że każde konto ma swój własny Blockchain. Struktura block-lattice polega na tym, że każde konto, nazywane account-chain, posiada własny łańcuch bloków równoważny historii salda konta. Konto może być modyfikowane wyłącznie przez użytkownika, do którego jest przypisane. Dzięki temu każdy account-chain może być aktualizowany asynchronicznie w stosunku do pozostałych kont w block-lattice. Eliminuje to konieczność polegania na całej sieci.
Przesyłanie środków z jednego konta na drugie wymaga dwóch transakcji: wysyłania i odbioru. Aby ukończyć transakcję, odbiorca wysyłanych środków musi utworzyć blok odbiorczy na swoim własnym łańcuchu konta. Czyli, żeby otrzymać środki, które ktoś nam przesłał należy je najpierw odebrać, jeśli tego nie zrobimy, automatycznie nie otrzymamy środków na nasze konto.

Nano zastąpił również system Proof-of-Work modelem Delegated Proof-of-Stake (DPoS). To system, którym posługują się takie kryptowaluty jak Ark i Lisk. W miejsce minerów pojawią się delegaci wybierani przez użytkowników.

Nano przedstawia strukturę całkowicie darmowej, błyskawicznej i niewymagającej zaufania stron trzecich kryptowaluty, która wykorzystuje nowatorską strukturę block-lattice i delegowane głosowanie przez dowód stawki (Proof of Stake). Sieć wymaga minimalnych zasobów, nie potrzebuje sprzętu górniczego o wysokiej mocy i zapewnia wysoką przepustowość transakcji. Wszystko to zostało osiągnięte za pomocą indywidualnego łańcucha bloków dla każdego konta, eliminując problemy z dostępnością i nieefektywności globalnej struktury danych.

Close
Menu
Social profiles