Czym jest Ethereum i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest Ethereum i co warto o nim wiedzieć?

Korekta na Bitcoinie wciąż trwa, a jego ścisłe korelacje z altcoinami wpływają na ich ceny. Niewątpliwie duży wpływ na obecną sytuację miały wiadomości Google i Twitter’a odnośnie zablokowania reklam związanych z kryptowalutami i ICO. Wraz z nowymi przepisami, które wchodzą już w czerwcu tego roku, Google zmienia politykę dotyczącą reklamowania instrumentów finansowych. Czy jest to kolejny atak na kryptowaluty, który możemy obserwować od kilku miesięcy?
Wracając do tematu dzisiejszego artykuły, w związku z przecenami na rynku kryptowalut, mamy okazję na zakupy po naprawdę okazyjnych cenach. Opisy OmiseGoLiska,Nano,IOTA,TenX możecie już znaleźć na blogu.

Dzisiaj przybliżę kolejny projekt, głównego rywala Bitcoina- Ethereum (ETH) . Ethereum jest obecnie drugą największą kryptowalutą z kapitalizacją na poziomie ok. 60 mld $, a jej udział w rynku kryptowalut to ok. 18%. Ethereum jest rozbudowaną platformą deweloperską używającą technologii Blockchain. Przede wszystkim jest wykorzystywana do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz zawierania smart contract’ów.

ETH to coś więcej niż sama kryptowaluta, która może służyć do wymiany między użytkownikami. Wydobywana metodą Proof of Work, co ma się zmienić w ciągu najbliższego roku (na Proof of Stake). Stworzona została przez młodego, słynnego w świecie kryptowalut geniusza Vitalika Buterina. Postanowił on realizować swój pomysł z pomocą finansową zebraną podczas ICO. Zbiórka trwająca od lipca do sierpnia 2014 dała rezultat w postaci 18 mln $.

Tuż po starcie, w lipcu 2015r., cena za jednego Ethera wynosiła zaledwie 2,6 $. Przez pierwsze miesiące istnienia utrzymywała się na niskim poziomie. Dziś, cena po korekcie wynosi ok. 600 $ (ok. 2 tys. zł). Ethereum przede wszystkim pozwala na tworzenie własnych aplikacji i smart contract’ów oraz nowych walut cyfrowych tzw. tokenów ERC20. Jak dużo jest takich tokenów, które są cokolwiek warte można sprawdzić na coinmarketcap.com pod zakładką tokens. Łącznie z tymi bezwartościowymi jest ich około 25 tysięcy.

Ethereum – do czego może służyć?

Co właściwie oznaczają te ‚inteligentne kontrakty’? Smart contract’y pozwalają na przeprowadzenie ustalonej transakcji w momencie gdy zajdą określone wcześniej warunki. Wykorzystując smart contracts możemy zaufać komuś, kogo nigdy nie widzieliśmy na oczy. Jest to metoda niedroga, szybka i pozwalająca na wykluczenie z transakcji osób trzecich, a jednocześnie jest przejrzystą i bezpieczną metodą tworzenia umów między stronami. Nie ma pośredników, ani opóźnień w realizacji. Dlatego też nieustannie rośnie popularność Ethereum i podobnych projektów, które chcą rozwiązać ten sam problem.

Możliwości Ethereum są niezliczone. To przede wszystkim fakt, że będziemy mogli stworzyć własny token (większość ówczesnych ICO jest tworzonych właśnie na platformie Ethereum). Ale równieżż przedawać wirtualne akcje firmy, tworzyć organizację, której członkowie będą mogli głosować czy tworzyć zakłady oraz wiele innych rozwiązań, które mogą ułatwić nasze życie. Aplikacje oparte na Ethereum napisane są w języku Solidity, który został stworzony przez twórcę kryptowaluty wyłącznie pod ten projekt (jest bardziej skomplikowany od znanego programistom języka JavaScript). Oczywiście kod jest dostępny dla każdego zainteresowanego, tak zwany open source, co wyklucza możliwość oszustwa.

Obecnie skalowalność jest dużym problemem Ethereum. Wszystkie aplikacje i smart contract’y oraz nowe tokeny działają na jednym blockchainie, czyli każda kolejna aplikacja i waluta oparta na ETH obciąża blockchain Ethereum. Bardzo dobrze było widać to przy okazji wypuszczenia na rynek CryptoKitties, gry o kotach opartej na ETH co bardzo poważnie zablokowało sieć. Rozwiązaniem kłopotu ma być Plasma, technologia używająca Lightning Network. Większość transakcji będzie przeprowadzana poza głównym blockchainem Ethereum w ramach Lightning Network.

Myślę, że Ethereum jest jedną z kryptowalut z prawdziwą perspektywą rozwoju, niewątpliwie ETH i jej twórca Vitalik Buterin jeszcze wiele będą w stawiać ogromne kroki do przodu w kryptowalutowej awangardzie.

Więcej na oficjalnej stronie projektu.

Close
Menu
Social profiles