Znaczenie wolumenu na rynku kryptowalut

Znaczenie wolumenu na rynku kryptowalut

Wolumen to liczba transakcji ogółem zawartych w danym okresie czasu. Jest zapisywany w postaci słupka pionowego na dole wykresu pod słupkiem cenowym.
Wolumen służy do pomiaru ruchów na giełdzie. Jest miarą intensywności i tempa ruchu cen można powodującą zmiany na rynku przewagę popytu lub podaży.

Wyższy wolumen odzwierciedla siłę trendu. Powinien wzrastać zgodnie z kierunkiem aktualnego trendu cenowego. W trendzie zwyżkującym wolumen powinien rosnąć w miarę wzrostu cen. Zaś w miarę spadku cen jego wartość powinna spadać, wtedy wolumen potwierdza trend. Ważne jest również umiejętność dostrzegania oznak rozbieżności.
Dla przykładu jeśli rynek rośnie na słabym wolumenie to możemy się spodziewać szybkiego powrotu do poprzednich cen. Podobnie się dzieje w sytuacji spadków. Aby podtrzymywać swój kierunek rynek potrzebuje wysokiego wolumenu. Wolumen  powinien rosnąc w kierunku trendu i opadać podczas korekt. Taki schemat oznacza, że trend jest zdrowy i rozwija się prawidłowo oraz, że coraz więcej inwestorów podłącza się do niego.

Wolumen jet ważnym wskaźnikiem potwierdzającym dokonujące się na rynku zmiany. Analitycy twierdzą, że poprzedza on cenę. Spadek liczby zawieranych transakcji przy trendzie wzrostowym lub malejąca liczba transakcji przy trendzie spadkowym, ujawniają się w wartościach wolumenu zanim nastąpi odwrócenie trendu cenowego.
Uważnie obserwując wolumen, często można wykryć zmiany nastawienia kupujących i sprzedających przed tym, jak będzie to widoczne na wykresie cenowym.

Wolumen wykorzystuje się w trakcie oceny sytuacji na rynku, ponieważ pokazuje on jak duże jest zaangażowanie graczy. A przełomowym wydarzeniom zazwyczaj towarzyszy wysoki wolumen. Przyjmuje się, że jakikolwiek ruch w górę lub w dół jest tym ważniejszy, im większy wolumen mu towarzyszy.

Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala patrzeć na sytuację na rynku poprzez jego głębokość w szerszym okresie czasu. Z pozoru prosta informacja, dostępna na wielu wykresach, powinna mieć ogromne znaczenie w tym, jak interpretujemy zmiany cen. Często się jednak zdarza, że wolumen jest przez inwestorów niedoceniany.

Close
Menu
Social profiles