Ripple – bankierska kryptowaluta

Ripple - bankierska kryptowaluta

Pamiętacie jak Ripple kosztował 3$? A może po takiej cenie kupowaliście tą kryptowalutę? Oby nie.

Ripple budzi wiele kontrowersji. Przede wszystkim dlatego, że jest ona narzędziem bankowym. Kryptowaluty z założenia miały być ich przeciwieństwem i lekarstwem na panowanie banków nad państwami, ich rządami i społeczeństwem.

Prawdą jest jest cały rynek kryptowalut przeżywa obecnie trudne chwile i cały czas jesteśmy w trendzie spadkowym. Jednak spadek ceny o około 90% nie napawa optymizmem na przyszłość. Dzisiaj cena Ripple to 0,49 $. I patrząc na wykres, jesteśmy po klasycznym Pump and Dump i wróciliśmy do realnej wartości altcoina.

XRP jest trzecią co do wielkości względem kapitalizacji. I powstało po to, aby diametralnie zmienić bankowe systemy transakcyjne, które obecnie funkcjonują na całym świecie. Początki Ripple sięgają 2004 roku, kiedy twórca Chris Larsen poszukiwał partnerów do realizowania projektu. Prawdopodobnie idea Ripple powstała wcześniej od pomysłu na Bitcoina!

Transakcje przeprowadzone przy pomocy tokenów Ripple mają być tanie i szybkie, w przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów.

Ripple ma być pomocny przede wszystkim w przelewach zagranicznych między bankami, ponieważ wciąż jest to proces uciążliwy, a przede wszystkim kosztowny dla klientów, którzy do dzisiaj korzystają z usług firm zajmujących się zagranicznymi przekazami pieniężnymi. Jest to szybszy, bardziej skalowalny sposób dokonywania przelewów w czasie rzeczywistym z zasięgiem globalnym.

Warto również zwrócić uwagę na to, że Ripple nie jest zdecentralizowany, a jedynie rozproszony. A sam projekt nie jest skierowany do indywidualnego inwestora, a inwestycji finansowych, takich jak banki, bo to oni są głównymi odbiorcami XRP.

Zgodnie z jego protokołem nie można wydobywać nowych monet kryptowaluty, stała liczba (100 mld) krąży w obiegu. Jednak Ripple zdecydowało się na zamrożenie 88% monet, po to, aby sprzedawać miliard co miesiąc, więc poziom podaży jest przewidywalny. Kryptowaluta jest więc pod pełną kontrolą twórców.

Ripple, skąd się wziął na rynku kryptowalut?

Ripple został stworzony przez firmę Ripple Labs w 2012 roku i to ona ma władzę nad tą kryptowalutą. W każdej chwili zarząd może dojść do wniosku, że potrzebują gotówki i sprzedając swoje XRP sfinansują projekt, co będzie skutkowało załamaniem kursu Ripple i dramatycznym załamaniem jego wartości.

Protokół Ripple zainteresował wiele banków na świecie, głównie za sprawą zaawansowanej infrastruktury projektu, bezpieczeństwa oraz niskich kosztów transakcji. Twórcom już udało się nawiązać współpracę z kilkoma instytucjami finansowymi, takimi jak na przykład bankiem Credit Agricole czy Santander.

Altcoin jest w kręgu zainteresowań przede wszystkim azjatyckich rynków. Zainteresowaniem ewidentnie przodują Koreańczycy, a jak mogliśmy się przekonać na przykładzie TRONa czy NEO, są oni zdolni mocno wywindować cenę.

Należy pamiętać, że Ripple, jak i większość altcoinów jest wciąż rozwijany. I choć jest używany przez niektóre przedsiębiorstwa, ale głównie przed traderów do spekulacji, nie jest to produkt skończony. Jest on testowany i rozwijany, ale nie jest to wersja ostateczna. Mimo tego od początku do końca 2017 roku cena Ripple urosła o ponad 5000%, obecnie jak większość kryptowalut jest podczas bessy.

Close
Menu
Social profiles