Ontology- cenny Airdrop

Ontology

Moją uwagę zwrócił ostatnio projekt, który z buta wszedł do pierwszej dwudziestki największych kryptowalut. Mowa tu o Ontology (ONT) – chińskim projekcie opartym na Neo, który w marcu 2018 roku został rozdany posiadaczom Neo, klasycznego ICO nie było.

Czym są Airdrop’y?

Na jakiej zasadzie Ontology zostało rozdane? Przez tzw. Airdrop (z ang. zrzut). Polega to na darmowym rozdaniu określonej kryptowaluty w zamian za przetrzymywanie jej na portfelu (podobnie jak przy forku). Airdrop’y są bardzo podobne do kraników (po angielsku faucet). Kraniki,  najczęściej wymagają od nas jakiejś subskrypcji, lub naciśnięcia guzika, jak na stronie Pajacyka. Czasami jest to jakaś prosta gra przeglądarkowa. Kiedyś w ten sposób można było ugrać sporo Bitcoin’ów 😉

Wszystkie trwające airdropy: https://icodrops.com/bounty-list/. Większość to śmieci, ale można trafić na prawdziwe perełki, tak dochodowe jak Ontology, o czym piszę niżej.

Co to jest Ontology?

Wracając do tematu, Ontology to platforma mająca służyć integracji biznesu i korporacji. Została stworzona przez Onchain (współtwórcy NEO!) dla prywatnych projektów blockchainowych w firmach, dzięki czemu nie muszą one rozwijać własnych badań w tej dziedzinie. Jej rozwiązania mogą zostać wprowadzone w systemach identyfikujących osoby, miejsca, na giełdach oraz przechowywaniu danych, wewnętrznej komunikacji w firmie itp. Cała filozofia polega na tzw. oddelegowanym zaufaniu. Ontology przejmie wszystkie kwestie weryfikujące, blockchain będzie sprawdzać poprawność danych automatycznie. Ta kryptowaluta pozwoliłaby na ruszenie martwego projektu Ministerstwa Cyfryzacji – cyfrowego dowodu osobistego.

Twórcy bardzo pompatycznie opisują swój projekt na stronie. Już sama nazwa wiele o sobie mówi. Ontologia to dział filozofii zajmujący się kwestią bytu, przyczynowości, istoty istnienia i czasu. Według twórców ONT to wielki projekt, wspólnie z NEO mający przeprowadzić cyfryzację świata poprzez stworzenie systemu opartego na blockchainie i innych technologiach. Czy tak będzie? To się okaże.

Na oficjalnej stronie twórcą jest Jun Li, współtwórca Onchain.

Dane techniczne

Token w ilości 20 milionów został rozdany posiadaczom Neo 1 marca 2018 roku. Docelowo ma go być 1 miliard. Niby dużo, ale jest niepodzielny, więc to wcale nie taka ogromna liczba. Z kapitalizacją około 1 mld dolarów Ontology znajduje się na 24 miejscu na coinmarketcap.com. Obecnie w obiegu znajduje się 240 mln ONT. Ontology ma podobną funkcjonalność jak NEO – Gas. Istnieje Ontology Gas (ONG), który możemy otrzymywać za trzymanie ONT na portfelu (będzie działać do końca kwietnia).

Wcześniej twórcy rozdawali po 1000 ONT za zapisanie się do newslettera (opcja już niedostępna). Dzisiaj jeden ONT kosztuje 4,16 dolara. Ponad 4000 dolarów za podanie maila to jest coś 🙂

Podsumowując – Ontology tworząc platformę do tworzenia prywatnych blockchain’ów, niewidocznych dla innych, może sporo namieszać. Do spółki z Neo, biorąc pod uwagę wielkość chińskiego rynku, projekt ma przed sobą ciekawe perspektywy.

Close
Menu
Social profiles