Tether- przekręt czy rzetelna firma?

Tether- przekręt czy rzetelna firma?

Zamiennik dolara amerykańskiego w świecie kryptowalut. Waluta, która odwzorowuje wartość dolara jeden do jednego ( z lekkim marginesem błędu- 0,97-1,02$ ). Głównym powodem, dla którego istnieje ta kryptowaluta jest łatwość w dokonywaniu transakcji. Tether jest parą dla praktycznie każdej kryptowaluty na wielu zagranicznych giełdach. Powstała po to, aby wyeliminować ryzyko interwencji oraz kontroli państwa w transakcje użytkowników.

USDT powstał w 2015 roku. Co prawda Tether jest zajerestrowaną firmą w Hongkongu, jednak ich główna siedziba znajduje się w Stanach Zjednoczonych. A wśród twórców kryptowaluty znalazł się J. L. Van Der Velde, CEO giełdy Bitfinex.

Tether na początku istnienia został oparty na blockchainie Bitcoina. W sierpniu zeszłego roku projekt przeszedł na blockchain Litecoina, przede wszystkim ze względu na szybkość sieci.

Jak to działa?

Żeby zdobyć Tethera należy zdeponować walutę fiat na konto bankowe Tether Limited, co wygeneruje tokeny na naszym koncie w stosunku jeden do jeden z tradycyjną walutą. Możemy również kupić Tethera na większości giełd. Żeby z powrotem zamienić Tethery na fiat teoretycznie możemy użyć do tego portfela Tethera i dokonać wypłaty fiat na konto bankowe. Jednak firma czasowo zawiesiła tę możliwość. Inną metodą jest wypłata poprzez oficjalnego partnera Tethera- firmę Epay. Przelewamy USDT na ich portfele, oni wypłacają nam fiat na konto bankowe. Poprzez Epay możemy również wypłacić BTC i ETH na fiat.

Użyteczność

Tether sprawdza się w przypadku, kiedy podczas spadków chcemy chronić naszą inwestycję, ale niekoniecznie chcemy zamieniać ją na walutę fiat. Również sprawdza się, jeżeli chcemy przesłać środki na giełdy nieobsługujące fiatów. Możemy go używać do przelewów między portfelami. Opłaty za przelew są niskie, a dzięki blockchainowi Litecoina USDT mamy na portfelu dosłownie w kilka minut.

Powiedzmy, że posiadamy Ethereum, które ciągnięte spadkami Bitcoina spada jeszcze mocniej. Nie chcemy zamieniać naszych ETH na BTC, bo ceny obydwu kryptowalut idą w dół. Nie chcemy też zamieniać ich na tradycyjną walutę, bo wiąże się to na przykład z opodatkowaniem transakcji lub po prostu fiatów nie ma na giełdzie. W takim właśnie wypadku możemy zamienić ETH na USDT. Przeczekać korektę i odkupić Ethereum, czy inną kryptowalutę po lepszej cenie, nie tracąc przy tym na wartości naszego portfela.

Tether – wielki przekręt czy rzetelna firma?

O Tetherze krąży wiele plotek wśród społeczności kryptowalut. Chociaż firma zapewnia, że kryptowaluta ma pokrycie w dolarach, to na przestrzeni paru miesięcy mogliśmy przeczytać, że zakończyli współpracę z firmą Friedman zajmującą się audytem. Firma rachunkowa została wynajęta w celu monitorowania i weryfikacji rezerw gotówkowych Tethera. A także w celu zapewnienia, że wydawane tokeny są zgodne z rezerwą firmy. W związku z tymi wydarzeniami rząd USA wezwał giełdę Bitfinex i Tethera do stawienia się przed organem państwowym- Amerykańską Komisję Handlu Towarami Terminowymi.

Nie był to jednak pierwszy raz, kiedy USDT znalazł się w centrum uwagi. W listopadzie 2017 roku padł ofiarą ataku hakerskiego na około 30 mln USD.

Co więcej Tether i Bitfinex mają jednego właściciela, o czym wspomniałem już wcześniej. I tu pojawia się polski akcent, mianowicie jedna z największych giełd, jaką jest Bitfinex posiada konto bankowe w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Przechodząc do sedna sprawy, na początku kwietnia, pojawiły się informacje o przejęciu przez polski rząd 400 milionów euro z konta w banku w Skierniewicach. Dochodzenie w tej sprawie jest ponoć powiązane z działaniami karteli narkotykowych.

Wobec obu firm, zarówno Tethera jak i giełdy Bitfinex, pojawiły się zarzuty o manipulowanie rynkiem kryptowalut. Po sieci krążą plotki, że giełda manipuluje ilością USDT tworząc nowe tokeny nie mające pokrycia w dolarach.  Jeśli przypuszczenia okazałyby się prawdziwe, byłby to prawdziwy cios dla całego rynku, jednak sprawa przycichła, i zarówno USDT jak i Bitfinex mają się całkiem nieźle.

Podsumowując, Tether jest bardzo użyteczną kryptowalutą. Ma zastosowanie w wielu przypadkach dzięki swojej stabilności oraz braku regulacji ze strony rządów. Ciekawy projekt, więc musiały pojawić się kontrowersje. Takich informacji jednak nie można bagatelizować, w końcu tu chodzi o nasz kapitał.

Close
Menu
Social profiles