EOS lepszy niż Ethereum?

EOS lepszy niż Ethereum?

Zdecentralizowany system operacyjny, służący do budowania aplikacji, które mają cechować się skalowalnością, elastycznością oraz użytecznością. EOS jest zaprojektowany do obsługi zdecentralizowanych aplikacji na skalę komercyjną. Wszyscy twórcy reklamują się podobnie… Poprzez zapewnienie niezbędnych funkcji, w tym budowania baz danych, kont z uprawnieniami, harmonogramów, uwierzytelniania i obsługi komunikacji między aplikacjami. EOS pozwala programistom skupić się na własnej logice biznesowej. Token ten jest podobny do projektów takich jak Ethereum, NEO czy Lisk.

ICO

Projekt powstał w czerwcu 2017 roku poprzez ICO. Dystrybucja tokenów EOS miała trwać przez kolejny rok. Warto dodać, że 20% żetonów EOS zostało sprzedanych za około 185 mln $ w ciągu pierwszych 5 dni z 341 dniowej sprzedaży. 10% z nich jest zarezerwowana dla twórców.

EOS prowadzi najdłużej trwające w historii ICO, jest ono podzielone na 350 tur, a każda z nich trwa 24 h. W każdej turze jest określona ilość tokenów (aktualnie 2 mln na turę), które można nabyć. Koniec ICO zbliża się wielkimi krokami, ponieważ zaplanowany jest do końca maja 2018 roku.

Jeśli zdecydujesz się na zakup tej kryptowaluty, drogi są dwie: tradycyjnie używając giełdy, bądź w ICO. Wybierając drugą opcję, musisz tylko wpłacić ETH na podany adres portfela, a następnie pod koniec dnia dostaniesz swoje tokeny EOS. Każdego dnia ilość tokenów, którą otrzymasz zmienia się. Wyliczana jest ona na podstawie równania: ilości wpłaconego przez Ciebie ETH przez łączną sumę wpłaconych ETH * 2 mln.

Kim są twórcy? 

EOS został stworzony przez firmę Block.one, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań informatycznych dla biznesu, opartych na technologii blockchain. A jednym z twórców jest współtwórca takich projektów jak BitShares (zdecentralizowana giełda aktywów) i Steemit (platforma społecznościowa oparta na blockchain).

Jak ma działać?

Struktura tokenu jest otwarta i opiera się na dokumentacji open source. Sam token opiera się o sieć Ethereum, więc zalicza się do grupy ERC20. Analogicznie kryptowalutę można przechowywać na takich portfelach jak MetaMask czy MyEtherWallet (tutaj ostrożnie, pamiętajmy, że został on niedawno zhakowany).

EOS ma być skalowalny, ponieważ wraz z zakończeniem ICO EOS zmieni sieć z Ethereum na własną. Co jest wielkim atutem tej kryptowaluty, bo jak wiemy ETH ma z tą kwestią spore problemy- jeszcze pamiętamy zapchanie sieci za sprawą CryptoKitties. Kryptowaluta ma być również pozbawiona opłat.  Zamiast płacić za każdą przeprowadzoną transakcję użytkownicy stają się właścicielami części sieci mając tym samym prawo do korzystania z jej zasobów, proporcjonalnie do swojego udziału.

Podsumowując, projekt może pochwalić się najlepszą skalowalnością wśród wszystkich monet bazujących na platformie Ethereum, głównie dzięki doświadczonemu zespołowi deweloperów. EOS w wielkim stylu wkroczył do pierwszej 10 najpopularniejszych kryptowalut, a jego cena wciąż zachęca inwestorów.

Już teraz jest to piąta kryptowaluta pod względem kapitalizacji choć jest jeszcze w fazie ICO. Czy EOS może zastąpić Ethereum? Tego nie jestem w stanie powiedzieć. Jeżeli zapowiedzi całkiem doświadczonych twórców spełnią się chociaż w połowie, to mamy kolejną skalowalną kryptowalutę, która rzeczywiście do czegoś służy. Już dała dobrze zarobić, przynajmniej mi, a mam nadzieję, że to dopiero początek.

Close
Menu
Social profiles