Kapitalizacja. Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kapitalizacja - wszystko o niej

Kapitalizacja (Market capitalization, market cap) to termin opisujący wartość rynku kryptowalut. To także miara wielkości konkretnej kryptowaluty. Im wyższy jest market cap danego coina, tym większa jest kryptowaluta w porównaniu z innymi. 

Jak wszyscy dobrze wiemy, Bitcoin od zawsze króluje pod tym względem, i nawet jeśli ktoś nie ma pojęcia o Blockchainie, obiło mu się o uszy coś o największej z kryptowalut. Jego obecna dominacja w stosunku do altcoinów wynosi aż 53%!

Kapitalizacja. Jak wyliczyć market cap?

Tak naprawdę obliczenie wartości kapitalizacji jest bardzo proste, wystarczy pomnożyć cenę rynkową i liczbę danej kryptowaluty w obiegu.

Natomiast jeśli chodzi i kapitalizację całego rynku kryptowalut należy zsumować market cap wszystkich coin’ów. 

Market price

Cena rynkowa odnosi się do ceny kryptowaluty zgodnie z obecnymi notowaniami. 

Upraszczając, to cena, na którą kupujący i sprzedający zgadzają się na dokonanie transakcji w określonym czasie. Bardzo ważną kwestią jest zrozumienie, że cena danej kryptowaluty może się różnić na różnych giełdach i w odniesieniu do różnych par walutowych (fiat, BTC lub na przykład ETH).

Na przykładzie BTC, którego cena nigdy nie jest taka sama na wszystkich giełdach. Podaż i popyt dyktuje cenę kryptowaluty. Cena Bitcoina może być droższa w krajach, gdzie popyt na niego jest zwiększony, tak jak było to w Zimbabwe w listopadzie 2017 roku. Wojskowy zamach stanu spowodował wzrost kursu BTC do około 14 tys. $.

Cenę rynkową najprościej można śledzić na takich portalach jak coinmarketcap.comlub coinpaprika.com, które wyciągają średnią cenę ze wszystkich giełd. 

Istnieją dwa typy kapitalizacji: kapitalizacja każdej kryptowaluty z osobna oraz całkowita kryptowaluta całego rynku kryptowalut.

Circulating Supply

Circulating Supply to całkowita ilość coin’ów na rynku (ilość wydobytych coin’ów do tej pory). Nie można tego mylić z Total Supply, które jest ilością całkowitą kryptowalut, które mają być wydobyte.

Total Supply odnosi się do całkowitej liczby coin’ów, które mają powstać w czasie istnienia projektu, zawierając coin’y, które dopiero mają być wydobyte.

Jak możemy zobaczyć, obecne ilość wydobytych BTC to liczba- 17 181 725 BTC. To znaczy, że aktualnie istnieje ponad 17 milionów Bitcoinów, trzymane na portfelu, obracane na giełdach lub po prostu utracone. W przypadku BTC, całkowita liczba to 21 milionów. 

Jeśli jesteś częstym bywalcem strony coinmarketcap.com lub jakiejkolwiek innej podobnej stronie, prawdopodobnie zwróciłeś już uwagę na całościową kapitalizację rynku kryptowalut. Aktualnie wynosi ona ok. 280 miliardów dolarów. Jest to kapitalizacja, która zawiera 1700 kryptowalut. W łatwy, obrazowy sposób możemy obserwować rynek, jak rośnie lub spada w czasie.

Według finansowych teorii, im większa firma lub kryptowaluta w tym przypadku, tym wolniej będzie rosła jego wartość. Natomiast ryzyko z tym związane również jest niższe. 

W porównaniu między Bitcoinem, który jest pierwszą i największą kryptowalutą, a nowopowstałym tokenem ICO, jeśli zainwestujemy w dobre ICO może przynieść kilkaset % zwrotu z inwestycji w krótkim czasie. Oczywiście nie wszystko jest tak kolorowe jak to się wydaje, ponieważ większość ICO to zwykłe oszustwo. Ponieważ kryptowaluty z małą kapitalizacją są podatne na manipulację. A w związku z tym, że rynek nie jest uregulowany prawnie, sytuacje te mają miejsce.

Wysoki ryzyko= wysoka stopa zwrotu

Pamiętajcie, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. 

Close
Menu
Social profiles