Monero vs. Zcash

Monero vs. Zcash

Monero vs. Zcash, którego altcoina wybrać dla własnego bezpieczeństwa i prywatności? Po wielkim sukcesie Bitcoina powstało wiele kryptowalut, które spełniają odmienne funkcję, między innymi te, które stawiają na prywatność. A jak możemy przeczytać TU, nie wszystkie waluty kryptograficzne cechują się anonimowość.

Dzisiaj zajmiemy się porównaniem dwóch z nich: Monero i Zcash.

Zcash

Zbudowany w oparciu o kod źródłowy Bitcoina. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2014 roku, wcześniej znany był pod nazwą Zerocoin. Formalnie został ogłoszony w styczniu 2016r., jednak uruchomienie sieci nastąpiło dopiero w październiku 2016r. 

Do kopania Zcash wykorzystuje algorytm Equihash (Proof of Work).

Anonimowość do wyboru

ZEC zapewnia użytkownikom rozbudowane szyfrowanie zawartości transakcji. Zcash jest prywatny jeśli użytkownik wybierze taką opcję, wtedy sieć ukrywa nadawcę, odbiorcę oraz wartość transakcji. 

Wykorzystuje zaawansowany algorytm szyfrowania zero-knowledge proofs (zk-SNARK), algorytm ten jest dowodem wysyłania monet zgodnie z regułami systemu. Istnieją dwa rodzaje transakcji ZEC, prywatne i publiczne. Podczas pobierania oficjalnego portfela, mamy do wyboru portfele: publiczny i prywatny. Wybieramy, która opcja ma być w użytku: anonimowa czy też nie, druga opcja jest bardzo zbliżona do specyfikacji Bitcoina.

Monety, które mają być wysłane z adresu prywatnego, tym samym anonimowo, trafiają do dużej puli, a następnie losowo wyciągane i wysyłane. 

Monero

Jest to pieniądz elektroniczny zorientowany na prywatność, który wykorzystuje kryptografię do ochrony adresów a także kwot transakcyjnych. 

Powstało w kwietniu 2014 roku, jako fork Bytecoina i działa na tym samym protokole- Cryptonight.

XMR działa jako otwarte oprogramowanie (open source), technologia jest budowana przez współpracę z użytkownikami (ok. 240 deweloperów pracowało nad kodem Monero).

Bloki nie mają narzuconej wielkości, a emisja chociaż cały czas maleje, nigdy nie ustanie. Elastyczny rozmiar bloków pozwala sieci decydować, kiedy blok zostanie zamknięty.

Wydobywanie XMR oparte jest na algorytmie Cryptonight o czym już wspominałem, oraz metodzie Proof of Work, jak BTC. Metoda miningu Monero nie wymaga specyficznego sprzętu i może być stosowana na systemach takich jak Windows czy macOS, co jest niewątpliwym plusem kryptowaluty. 

Monero vs. Zcash, czyli prywatność przede wszystkim

Ukrywa tożsamość nadawców, odbiorców i kwotę transakcji. XMR opiera się na tak zwanych sygnaturach pierścieniowych i ukrytych adresach, co pomaga ukryć tożsamość nadawcy i odbiorcy. Sygnatury pierścieniowe łączą klucz konta użytkownika z kluczami publicznymi z blockchaina Monero. Nie jest możliwe zidentyfikowanie, który klucz jest publiczny, a który należy do danego użytkownika.

Dwóch monet Monero nie można odróżnić od siebie na podstawie historii transakcji, w odróżnieniu od Bitcoina, w jego sieci każda transakcja jest zarejestrowana w łańcuchu bloków. 

Główną różnicą między kryptowalutami jest to, że ustawienie prywatności Zcash są opcjonalne, a Monero jest domyślnie prywatne. Monero miesza wszystkie swoje monety z każdą transakcją, funkcji takiej nie posiada Zcash, który również oferuje prywatność, możliwość anonimowości tożsamości oraz wartości transakcji.

Close
Menu
Social profiles